Twoja strona internetowa jest twarzą Twojego biznesu. Jest to pierwsza rzecz, którą zobaczą potencjalni klienci i to właśnie tam udadzą się, aby dowiedzieć się więcej o tym, co masz do zaoferowania.

Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że Twoja strona jest na najwyższym poziomie.
Co sprawia, że strona jest dobra strona?

Chociaż istnieje wiele czynników, które składają się na skuteczność strony internetowej, istnieje 9 elementów, które musi posiadać każda dobra strona internetowa. Od dobrze zaprojektowanego layoutu do atrakcyjnej treści. 9 elementów, które trzeba mieć na swojej stronie Internetowej, jeśli chce się odnieść sukces.

Przejrzyste CTA

Twoja strona internetowa jest jednym z Twoich najmocniejszych narzędzi marketingowych. To swego rodzaju handlowiec dostępny 24/7, który może dotrzeć do globalnej publiczności i generować leady i sprzedaż dla Twojej firmy.

Podczas gdy wiele czynników przyczynia się do sukcesu strony internetowej, jasne i skuteczne wezwanie do działania jest kluczowe w przekształcaniu odwiedzających w leady lub klientów. Jeśli na Twojej stronie brakuje silnego wezwania do działania, tracisz kluczową szansę na osiągnięcie pożądanych rezultatów.

CTA to krótkie stwierdzenie lub przycisk, który mówi odwiedzającym, co chcesz, aby zrobili dalej. Może to być coś tak prostego, jak "Zapisz się na nasz newsletter" lub "Kup teraz". Twoje CTA powinno być jasne i łatwe do zauważenia, a także powinno być istotne dla produktów lub usług, które sprzedajesz.

Jeśli nie jesteś pewien, jak dodać CTA do swojej strony internetowej, to powinieneś rozważyć zatrudnienie projektanta stron internetowych lub programistę, aby ci pomógł.

A co CTA jest silne? Oto kilka wskazówek:

  • Spraw, aby było widoczne: Twoje wezwanie do działania powinno być łatwe do zobaczenia i zrozumienia. Użyj kontrastujących kolorów i białych przerw pomiędzy aby wyróżnić je od reszty.
  • Używaj perswazyjnego języka: Zachęć odwiedzających do podjęcia działania za pomocą perswazyjnego języka. Zamiast standardowego "Zapisz się do newslettera" użyj "Dołączam", "Zaczynamy", "Zapisz mnie". 

Projekt przyjazny dla urządzeń mobilnych

To jeden z podstawowych elementów dobrej strony Internetowej: musi być zaprojektowana w taki sposób, by dobrze się ją oglądało na urządzeniu mobilnym. Jest to niezbędne, jeśli nie chcesz tracić w oczach 75% użytkowników, którzy wchodzą na strony z poziomu smartfona. 

Co możesz zrobić, by strona była przyjazna dla urządzeń mobilnych? Po pierwsze, musisz upewnić się, że projekt jest responsywny, co oznacza, że dopasuje się do każdego rozmiaru ekranu. Po drugie, musisz zoptymalizować swoją treść pod kątem urządzeń mobilnych, co oznacza, że nie może być ona zbyt długa. 

Na koniec, sprawdź, czy Twoja strona ładuje się szybko na urządzeniach mobilnych. Jeśli tak nie jest, ludzie prawdopodobnie zrezygnują z jej przeglądania. Zalecany czas ładowania to około 3 sekundy. Możesz sprawdzić, jak długo ładuje się Twoja strona, korzystając z takich aplikacji jak GTMetrix czy Google PageSpeed. 

Estetyczny design

Estetyczny projekt strony internetowej ma kluczowe znaczenie dla jej skuteczności. Może pomóc w komunikacji Twojej marki i odróżni Cię od konkurencji.

Estetyczny projekt obejmuje wszystko, od odpowiednio dobranej palety kolorów do wyboru komplementarnych fontów.

Odpowiednia kombinacja tych elementów może sprawić, że odwiedzający Twoją witrynę poczują się lepiej.
Estetyczny projekt ma moc przyciągania, intrygowania i motywowania odwiedzających do pozostania i dalszego odkrywania. Przez przejrzysty i nowoczesny wygląd, sygnalizujesz, że zależy Ci na doświadczeniu użytkownika. To ostatecznie przełoży się na lepsze interakcje i konwersje.

Chociaż ważne jest, aby rozważyć każdy aspekt projektu wizualnego witryny, jeden szczególny obszar wyróżnia się jako szczególnie istotny: strona główna. To tutaj odwiedzający najprawdopodobniej wylądują na Twojej stronie i tam spędzą większość swojego czasu.

Dlatego szczególnie ważne jest, abyś poświęcił czas na stworzenie strony głównej, która będzie dla nich zarówno atrakcyjna, jak i angażująca.

Treść zorientowana na użytkowniku

Tekst zorientowany na klienta to rodzaj tekstu, który ma inspirować i motywować potencjalnych klientów do podjęcia określonych działań. Może również pomóc w zdobyciu zaufania odbiorców poprzez zasygnalizowanie, że rozumiemy ich potrzeby i wartości.

Jest zazwyczaj bardziej pozytywny i energiczny. Często zawiera takie elementy jak referencje i historie sukcesu. Pisząc teksty zorientowane na klienta, warto pamiętać o tym, na czym najbardziej zależy Twojemu klientowi docelowemu. 

Treść zorientowana na kliencie to nic innego jak próba wejścia w jego buty i zrozumienia, jakie ma potrzeby i problemy.

Pytania pomocne w stworzeniu takiej treści, to:

  • Jak możesz pomóc potencjalnemu klientowi w rozwiązaniu jego problemów?
  • Jakie korzyści daje Twoja usługa lub produkt?
  • Dlaczego powinien skorzystać z Twoich usług? 

Łatwa nawigacja

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. I to właśnie jeden z wielu powodów, dla których ważna jest łatwa nawigacja po stronie Internetowej.

W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zajęci. Nie mają czasu, by przeglądać Twoją stronę godzinami i próbować rozgryźć, gdzie znajdą potrzebne im informacje. Czasami kilka sekund decyduje o tym, czy klikną w daną podstronę, czy wyjdą ze strony i nigdy nie powrócą. Dlatego tak ważne jest, aby Twoja strona była tak prosta i łatwa w nawigacji, jak to tylko możliwe.

Upewnij się, że wszystkie twoje podstrony są łatwe do znalezienia i łatwe w przechodzeniu po nich. Jeśli masz zbyt wiele bałaganu na swojej stronie, ludzie będą się gubić i zrezygnują z przeglądania.

Jak możesz upewnić się, czy Twoja strona jest łatwa w nawigacji? Poproś 2-3 osoby z rodziny czy znajomych i zapytaj o ich zdanie. Najlepiej, gdyby były to osoby, które nigdy wcześniej nie były na Twojej stronie. Dzięki temu podzielą się z Tobą szczerymi odczuciami. Możesz poprosić  ich o znalezienie konkretnych informacji, które są dostępne na poszczególnych podstronach i zapytaj, jak szybko je znaleźli. Czy instynktownie wiedzieli, gdzie je znaleźć? Czy szybko do nich dotarli? Jak w skali od 1 do 10 oceniają łatwość nawigacji? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci uprościć stronę, co przełoży się na wyniki. 

Referencje i opinie

Referencje i opinie na Twojej stronie internetowej mogą być potężnym narzędziem w napędzaniu biznesu. Mogą pomóc w budowaniu zaufania i wiarygodności, zachęcić większą liczbę klientów do skorzystania z Twojej oferty i zwiększyć zaangażowanie.

Ważne jest, aby referencje i opinie były pozyskiwane regularnie. Jak możesz to zrobić? Zaoferuj atrakcyjne zachęty dla klientów. Przykład użycia takiej zachęty można zobaczyć w kursie online Artura Jabłońskiego. Każdy klient kończący dany kurs online otrzymuje zachętę - nagraj swoją opinię na temat tego kursu, a za darmo otrzymasz inny, wybrany przez siebie. Ceny jego kursów zaczynają się od 429 zł, a więc jest to bardzo dobra oferta.

Być może zastanawiasz się, dlaczego Artur Jabłoński oferuje swoje kursy za darmo? Przecież zadowolony klient może kupić również pozostałe kursy. Odpowiedź jest dość oczywista: nic tak nie zachęca do wybrania danego produktu czy usługi, jak polecenia od osób, które już skorzystały z danej oferty.

Im więcej opinii uda ci się zebrać, tym większą wiarygodność zbudujesz w oczach potencjalnych klientów. Dodatkowo wideo recenzje są skuteczniejszym narzędziem, niż opinie pisemne. Wiem jednak, że nie zawsze jest to łatwe do uzyskania. Wiele osób wstydzi się nagrywać. Pamiętaj jednak, że warto próbować. Nawet jedna taka opinia będzie dla Ciebie wartościowa.  

UWAGA! 

Absolutnie pod żadnym pozorem nie fałszuj recenzji. To najgorsze, co możesz zrobić dla swojej firmy. Każda z recenzji musi być prawdziwa. 

Live Chat

Czat na żywo jest ważną funkcją każdej nowoczesnej strony internetowej. Możliwość odpowiadania na pytania użytkowników w czasie rzeczywistym jest kluczowa dla firm, które muszą budować zaufanie ze swoimi klientami. Pomaga również utrzymać zaangażowanie odwiedzających, co prowadzi do wyższych współczynników konwersji.

Jeśli chcesz przyciągnąć więcej odwiedzających i sprzedać więcej produktów, potrzebujesz wtyczki czatu na swojej stronie internetowej. Możesz użyć wtyczki do Messengera (jest to całkowicie darmowy sposób) lub np. narzędzia typu Tidio.

Tidio umożliwia zarządzanie wiadomościami przychodzącymi ze strony www, Facebooka i Instagrama. Dodatkowo możesz również skonfigurować chatbota, który zautomatyzuje część rozmów.

Skoro jesteś na mojej stronie i czytasz ten tekst, to możesz zobaczyć, jak wygląda Chat Tidio. Wyświetla się on w prawym dolnym rogu. Jest to mega wygodna opcja, by szybko otrzymać odpowiedzi na swoje pytania. Bije na głowie kanały mailowe i rozmowy telefoniczne. 

Prawdziwe zdjęcia

Prawdziwe zdjęcia na Twojej stronie to podstawa skutecznej strony Internetowej. Prawdziwe, czyli TWOJE. Zdjęcia Twojej osoby, Twojego zespołu, Twojej firmy. To wzbudza zaufanie użytkowników, bo widzą, że za tym biznesem stoi prawdziwa osoba. Jeśli więc opierasz swoją działalność o usługi, to koniecznie zwróć uwagę na ten element.

W jakich biznesach szczególnie przydadzą się Twoje zdjęcia? W takich, w których na co dzień masz styczność z klientami w Twojej firmie i ludzie wybierają Cię przez Twoją ekspertyzę. Kilka przykładów takich zawodów, to adwokat, księgowy, lekarz, doradca podatkowy, dietetyk. Jeśli więc budujesz swoją renomę na marce osobistej, to koniecznie wstaw swoje zdjęcie na stronę. 

Gdzie takie zdjęcie powinno się znajdować? Na stronie głównej. Świetnym przykładem  jest tutaj strona tego oto dyrektora finansowego "na godziny". Jego zdjęcie znajduje się od razu na pierwszym ekranie, dzięki czemu wiadomo, kim ten dyrektor finansowy jest. W dalszej części strony zdjęcie umieszczone jest jeszcze w jednej sekcji.  

Wypunktowane korzyści

Korzyści stanowią jeden z głównych powodów, dla których użytkownicy odwiedzają Twoją stronę Internetową. Chcą dowiedzieć się, co mogą zyskać, wybierając właśnie Twoje usługi. Bez jasno opisanych benefitów użytkownicy mogą mieć niską motywację do pozostania na stronie i poznania bliżej Twojej firmy. 

Możesz zaoferować naprawdę wiele korzyści swoim potencjalnym klientom. Jest to np. darmowa konsultacja, gwarancja, błyskawiczna obsługa, kompleksowość usług, szybkość realizacji itp. Korzyści mogą być związane zarówno bezpośrednio z produktem lub usługą, jak i procesem posprzedażowym. Przykład:

  • Jeśli sprzedajesz kurs online, to możesz zaoferować jedną darmową lekcję.
  • Jeśli oferujesz projekty graficzne, możesz zaoferować nielimitowane poprawki w cenie. 
  • Jeśli robisz paznokcie, możesz zaoferować dodatkowo regulację brwi w pakiecie

Korzyści to wszystkie zalety Twojej oferty, które mogą przekonać kogoś do zostania Twoim klientem. 

Podsumowanie

Po tym artykule wiesz już, jakie zmiany musisz wprowadzić na swojej stronie.

Jeśli jednak czujesz, że nie jesteś w stanie samemu ich wprowadzić, a być może doszedłeś do wniosku, że zmian jest zbyt dużo i potrzeba Ci nowej strony, to kliknij w okienko chatu i napisz do mnie. 

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania, wątpliwości i zaproponuję rozwiązanie odpowiednie dla Twojej firmy.